piątek, 13 września 2019

Wrześniowe "Charaktery" + "Psychologia w szkole" i "Psychologia na dziś"


Wrześniowy numer Charakterów zachwyci Was kilkoma bardzo rozbudowanymi artykułami. Moim ulubionym i chyba najobszerniejszym jest ten na temat nieśmiałości, a konkretniej: czy nieśmiałość naprawdę jest taka zła? 

W dzisiejszym świecie XXI wieku promowane są odważne zdjęcia, rozbierane sesje, pewne siebie kobiety i lubiący życie na krawędzi mężczyźni. Od dziecka wszyscy wmawiają nam, że musimy być pewni siebie, bo w przeciwnym razie zło tego świata nas zje i zamiast zyskiwać, będziemy tylko tracić. Nikt już nie mówi o wrażliwości, o tym, że każdy człowiek ma swoje granice uczuć. Nowe Charaktery udowadniają nam, że nie powinniśmy traktować nieśmiałości jako największej życiowej przeszkody. Owszem, nie pomaga ona w życiu, ale można nauczyć się z nią żyć i jednocześnie czuć się komfortowo. W jaki sposób? Koniecznie sprawdźcie to sami. :)

Kolejnym wartym uwagi artykułem jest Co czuje bot, czyli wywiad z dr Aleksandrą Przegalińską-Skierowską, która zajmuje się sztuczną inteligencją. Temat jest o tyle ciekawy, że był poruszany w wielu książkach nawet sto lat temu - wtedy, oczywiście, były to jedynie wyobrażenia pisarzy fantastyki. Teraz staje się to rzeczywistością... Sztuczna inteligencja powoli zaczyna nas otaczać, w związku z tym pojawiają się pytania o etyczną stronę takiego działania. W sercach niektórych osób zakiełkowało ziarenko strachu, czy roboty zawładną kiedyś ludźmi... Warto przyjrzeć się temu bliżej.

Oprócz dwóch wymienionych przede mnie artykułów znajdziecie tu jeszcze inne dotyczące m.in. częstej zmiany pracy (jak rozpoznać, kiedy rzeczywiście potrzebujemy takiej zmiany?), toksycznych relacji między matką a córką, terapii uśmiechem, eksperymentów na szczurach. A oprócz tego jeszcze wiele innych ciekawych rzeczy! Łącznie to prawie 100 stron czytania małą czcionką, czyli taki magazyn może zastąpić nam książkę. :) 

W paczce od wydawnictwa dostałam również dwie inne rzeczy: 

 

Psychologia w szkole kierowana jest przede wszystkim do nauczycieli, ale również rodzice mogą wiele wyciągnąć z lektury. Mowa tu głównie o małych dzieciach, które zmagają się z wyzwaniami, jakie rzuca im szkoła podstawowa. Tematyka krąży wokół: zachowań dzieci w szkole - wybraniu roli w grupie, pomocy trudnym dzieciom, dlaczego warto uczyć dzieci programowania, jak skutecznie odmawiać dziecku, co zyskujemy dzięki dziadkom, czy warto pójść w stronę edukacji domowej. A to tylko niewielka część tego, co tutaj znajdziecie. Oczywiście, są to dość kontrowersyjne zagadnienia i nie wszyscy będą się z nimi zgadzać. W końcu każdy z nas ma własne zdanie np. na temat edukacji domowej - jedni ją popierają, inni nie. Jeśli jednak nigdy nie zastanawialiście się nad pewnymi kwestiami, ten magazyn może być dla was pretekstem do dalszego zgłębiania tematu, poszerzenia wiedzy i zasięgnięcia języka u znajomych czy nauczycieli. Każdy wychowuje swoje dziecko tak jak chce, ale mimo wszystko warto poznać inny punkt widzenia i upewnić się, czy nasze działania na pewno są dobre. 

Psychologia dziś również bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła - wcześniej nie miałam okazji sięgnąć po ten magazyn. Ma o wiele mniejszy format niż Charaktery, dzięki czemu łatwiej wcisnąć ją do torebki i wygodniej czytać, np. w podróży. W tym numerze znajdują się artykuły dotyczące m.in.: samokontroli, walki z pokusami, wyniki badań dotyczące wpływu gier komputerowych na nastolatków, problemów z utrzymaniem wagi od strony psychologicznej, jak zdrada wpływa na związek (i czy ten wpływ może być pozytywny), czy przesiadywanie na Facebook'u to już uzależnienie? Te i wiele innych artykułów naprawdę otwiera człowiekowi oczy i zmusza do refleksji lepiej niż niejedna książka. W książkach bowiem mamy do czynienia z fikcją, a tutaj mowa o naszym świecie, o problemach, które lada moment mogą nas dotknąć, o ile już tego nie zrobiły. Brzmi to strasznie, ale warto o tym wszystkim wiedzieć, żeby lepiej sobie z nimi radzić. Zdecydowanie polecam wszystkie tytuły, jakie padły w dzisiejszym poście! 

2 komentarze:

  1. Jako psycholog, bardzo chętnie przyjrzę się bliżej publikacjom dotyczącym psychologii właśnie. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Ach... Zawsze chciałam sięgnąć po "Charaktery", ale niestety za dużo książek i czasopism, za mało czasu...

    OdpowiedzUsuń