sobota, 14 października 2017

"Bracia Karamazow" Fiodor Dostojewski

Najgenialniejsza powieść Fiodora Dostojewskiego. Jedno z najwybitniejszych dzieł literatury światowej.

Ostatnia, najdojrzalsza i powszechnie uważana za najważniejszą powieść Fiodora Dostojewskiego.
Opowiada historię ojcobójstwa, w którą w różny sposób zamieszani są trzej synowie zamordowanego. Każdy z nich, dręczony poczuciem winy, stara się znaleźć swoje miejsce w mrocznym świecie Karamazowów.

Dostojewski był mistrzem analizy najmroczniejszych zakątków duszy ludzkiej i targających człowiekiem namiętności. W Braciach Karamazow roztrząsa odwieczne dylematy ludzkości: istnienie wolnej woli, Boga, zła, miłości.

Powieść ta uznana została przez wielu myślicieli, takich jak Zygmunt Freud czy Albert Einstein, za jedno z najwybitniejszych dzieł literatury światowej.


"Bracia Karamazow" jest ostatnią powieścią w dorobku Fiodora Dostojewskiego i jednocześnie jedną z najpopularniejszych, najmądrzejszych książek literatury światowej. Jestem kolejny raz zachwycona geniuszem Dostojewskiego, który doceniają czytelnicy na całym świecie. Twórczość tego autora zachwyciła takie osoby jak np. Bułhakow, Freud czy Einstein. Już sam ten fakt świadczy o tym, z jak wyjątkowym pisarzem mamy do czynienia. Nie przedłużając wstępu, przejdźmy do konkretów...

Głównymi bohaterami są trzej bracia - Dymitr, Iwan i Alosza. Każdy z nich posiada dość wybuchowy charakter (wyjątkiem jest Alosza, który najlepiej z nich opanował sztukę panowania nad emocjami). Bracia Karamazow są tykającą emocjonalną bombą, która w końcu wybucha. Dochodzi do morderstwa... 

Dostojewski, jak zawsze, rozwija fabułę we wszystkie możliwe strony, na wszelkie możliwe sposoby. Uwielbiam ten zabieg, ponieważ stosuje go bardzo niewielu autorów, a szkoda! Bo to właśnie dzięki wszechstronnemu rozwijaniu nawet najmniejszych wątków, powieść staje się o wiele atrakcyjniejsza dla czytelnika. To jest jeden z najmocniejszych powodów, dla których ciągle wracam do twórczości Dostojewskiego. Autor znowu przedstawia czytelnikom psychologiczny portret zbrodniarza i znowu zmusza do refleksji. Nie zabrakło tu tematyki dobra i zła, wiary, miłości, ateizmu, moralności... Miłośnicy Dostojewskiego dobrze wiedzą, że autor ten w swoich powieściach przedstawił mnóstwo perspektyw, z których można obserwować i oceniać zachowanie poszczególnych bohaterów. Chylę czoła przed literackim mistrzem, jakim jest Dostojewski. Brawo!

Być może niektórzy z Was pomyślą, że ciągłe powtarzanie tych samych motywów staje się dla odbiorcy nudne. Nic bardziej mylnego! Faktem jest, że Dostojewski stale wraca do oklepanych tematów, ale przedstawia je z kilkunastu różnych stron. Nie wiem jak można nudzić się twórczością Dostojewskiego, bowiem są to dzieła, które pamięta się przez całe życie. Uniwersalne, niesamowite arcydzieła, które otworzą Wam oczy na wiele kwestii, o których być może nigdy wcześniej nie pomyśleliście. Naprawdę warto sięgnąć po "Braci Karamazow", ponieważ jest to jedna z najbardziej wartościowych książek, jakie w ogóle powstały.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu:

7 komentarzy:

  1. Ja spotkałam się z twórczością Dostojewskiego przy okazji przerabiania w liceum "Zbrodni i kary". I choć wiadomo jakie ma się podejście do książek czytanych z przymusu to jego powieść mi się baaardzo podobała. Co prawda po latach, za wiele z lektury nie pamiętam, mam tylko mgliste wspomnienia i przekonanie, że książka była świetna. Może to najwyższy czas wrócić do jego twórczości?
    zaczytanamona.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Każdy moment jest dobry na Dostojewskiego (oczywiście mam na myśli dorosłe życie). :)

      Usuń
  2. Czytałam od Dostojewskiego "Idiotę" również od wydawnictwa MG. Autor ponadczasowy! "Braci Karmazow" na pewno prędzej czy później pochłonę :)

    http://ksiazkowa-przystan.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  3. Za mną już 3 powieści Dostojewskiego i nadal nie mam dość! Coraz bardziej doceniam jego twórczość i chyba sięgnę po Braci Karamazow już w nejblizszym czasie :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Widzę, że sięgasz po ambitne tytuły. Ja jakoś nie potrafię się do Dostojewskiego przekonać, ale skoro tak tę książkę polecasz, chyba powinnam spróbować.

    OdpowiedzUsuń
  5. Niestety z klasyką mi nie po drodze, od momentu ukończenia szkoły nasze drogi konsekwentnie się rozmijają :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Od dawna mam tę książkę w planach, nawet już czeka na półce. Bardzo lubię Dostojewskiego! <3

    OdpowiedzUsuń