niedziela, 6 sierpnia 2017

"Hürrem. Słowiańska odaliska"

Początek XVI wieku. Młodziutka Aleksandra, córka ruskiego duchownego, zostaje porwana przez barbarzyńców. Okazuje się, że jeden z nich z czasem zastąpi jej ojca. Wkrótce dziewczyna trafia do pałacu chana krymskiego, co przewraca jej życie do góry nogami. Młodej Rusince została przepowiedziana świetlana przyszłość u boku Sulejmana, który zakochuje się w niej bez pamięci.


Już chyba wszyscy słyszeli o serialu "Wspaniałe Stulecie", który robi furorę na całym świecie. Niewiele osób wie, że serial ten został nakręcony na podstawie książek Demet Altinyeleklioglu - tureckiej autorki sagi o wielkim Imperium Osmańskim. Warto w pierwszej kolejności sięgnąć po książkę, ponieważ to właśnie ona jest pierwowzorem tego, co podziwiamy później na ekranie telewizora. 

Pierwsza księga, która przedstawia losy Hürrem, jest niewyobrażalnie wciągająca. Mimo swojej objętości, bezproblemowo można ją pochłonąć w ciągu jednego dnia. Autorka intryguje czytelnika przede wszystkim lekkim piórem. Losy młodej, zagubionej Rusinki, która trafia do haremu Sulejmana mogą wydawać się mało interesujące dla kogoś, kto nie lubi historii. A jednak autorka zadbała o to, aby każdy znalazł w tej opowieści coś dla siebie. Wielka miłość, zemsta, intryga czy zazdrość to tylko niektóre z licznych smaczków, których istnienia nawet byśmy nie podejrzewali w XVI wieku. 

Ta wyjątkowa lektura przedstawia czytelnikowi losy Hürrem od jej najmłodszych lat. Dzięki temu czytelnik wzbogaca swą wiedzę o liczne ciekawostki historyczne dotyczące nie tylko życia ukochanej żony Sulejmana Wspaniałego, lecz także o tym, jak ciężką drogę przeszła ta kobieta. Myślę, że Polki powinny być szczególnie zainteresowane losami Hürrem, ponieważ była ona Słowianką - tak jak my. :) 

Uwierzcie mi, że historia skrywa przed nami jeszcze mnóstwo tajemnic. Ale cieszę się, że autorka książki o Hürrem postanowiła odkryć przed czytelnikami przynajmniej cześć z nich. Po tej lekturze wiem o wiele więcej o tym okresie historycznym i o panujących zasadach w haremie sułtana. Ponadto, muszę przyznać, że Hürrem była niesamowitą kobietą. Mimo przykrych wspomnień z dzieciństwa, potrafiła pozbierać się w sobie i osiągnąć kolosalne sukcesy. Ta rudowłosa piękność to jedna z najprzebieglejszych i najinteligentniejszych kobiet historii. Naprawdę warto zapoznać się z jej losami. Książkę polecam Wam nie tylko ze względu na wartościową treść, ale także ze względu na intrygującą opowieść. 

Ostatnio zrobiła się ze mnie straszna okładkowa sroka, dlatego wspomnę jeszcze o tym, że cała seria pt. "Wspaniałe Stulecie" ma piękne okładki, od których po prostu nie można oderwać wzroku. :)

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu: 

2 komentarze:

  1. A mnie ostatnio bardzo intrygują podobne tematy i z chęcią przeczytam również powyższą książkę. Widzę, że Ty również w podobnych gustujesz, więc mam nadzieję, ze dowiem się od Ciebie o innych podobnych powieściach.

    OdpowiedzUsuń