sobota, 28 maja 2016

"Niezrównani"Ira Redman – bogaty biznesmen, organizuje konkurs, który staje się idealną okazją do zyskania sławy i pieniędzy. Nastolatkowie z różnych środowisk zgłaszają się do konkursu i poznają brutalne życie Los Angeles. Ryzykowna zabawa zostaje nagle przerwana, gdy w niewyjaśnionych okolicznościach ginie jedna z najbardziej rozchwytywanych gwiazd. Co stało się z Madison i kto jest za to odpowiedzialny?
„Niezrównani” to opowieść dla młodzieży, która wciągnie Was od pierwszych stron. Żaden pojedynczy bohater nie wysuwa się na pierwszy plan, ponieważ narracja jest poprowadzona w taki sposób, że każda z postaci jest równie ważna. Uważam, że działa to na plus, bo dzięki takiemu zabiegowi czytelnik lepiej poznaje każdą postać z osobna, a nie skupia się tylko na jednej z nich.

Kolejną mocną stroną książki jest pokazanie typowego świata snobistycznych ludzi Los Angeles, którzy podążają za karierą bez względu na cenę. Ten brutalny świat, w którym rządzi pieniądz i szantaż, został świetnie ukazany przez autorkę. Cieszę się, że autorka wykreowała nie tylko postacie, które od dziecka żyją w tym wielkim mieście, ale też bohaterów z kompletnie innych światów, którzy musieli dostosować się do panujących tam zasad i zmienić swoją dotychczasową mentalność. W tym świecie nie ma miejsca na czułości, wyższe uczucia czy niewinność.

Na uwagę zasługują tytuły rozdziałów, które są po angielsku. Myślę, że to bardzo ciekawy pomysł. Co prawda nie wiem, dlaczego nie zostały przetłumaczone, ale to nieważne. Język angielski doskonale pasuje do tej książki i wpasowuje się w klimat. Rozdziały mogłyby być trochę dłuższe. Gdyby autorka poświęciła więcej miejsca na opisy wewnętrznych uczuć bohaterów i ich przeszłości, książka mogłaby być zdecydowanie lepsza. A odniosłam wrażenie, że cała ta historia była strasznie krótka i niepełna. Ale to dopiero pierwszy tom serii, więc być może autorka poprawi swoje błędy w kolejnych częściach.

Książka jest napisana językiem typowym dla tego rodzaju literatury, czyli łatwy do zrozumienia i lekki. Czyta się ją bardzo szybko. W pewnym momencie historia zaczyna wciągać czytelnika i zastanawiamy się co będzie dalej. Polecam tę książkę młodym osobom, które lubią lekkie opowieści rodem z Hollywood. Jednak czegoś mi tutaj zabrakło… Ta historia powinna być bardziej rozbudowana, dopełniona. Ale, tak jak już wcześniej pisałam, może drugi tom okaże się uzupełnieniem tych braków i będzie zaskakującą kontynuacją. Zakończenie „Niezrównanych” jest otwarte, aż się prosi o drugi tom. ;)

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu HarperCollins. 

4 komentarze:

 1. Też na początku miałam problem z rozszyfrowaniem intencji autorki jeśli chodzi o te rozdziały :D Wiesz co się okazało? Te rozdziały to nic innego jak tytuły piosenek! :D Posłuchaj, nadają fajny klimat <3

  Buziaki!!!
  http://zksiazkawkieszeni.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam serię "Nieśmiertelni" tej autorki i strasznie się na niej sparzyłam, więc mimo pozytywnej recenzji raczej nie sięgnę :/

  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na konkurs, który kończy się dzisiaj ^^
  ksiazki-bez-tajemnic.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. jestem zainteresowana tą książką - tytuły rozdziałów po angielsku, jeszcze się z tym nie spotkałam. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam okładkę *_*
  Hm, pomysł wydaje mi się całkiem spoko, ale trochę obawiam się tego, że książce czegoś brakuje :( Może kiedyś sięgnę... ;)

  OdpowiedzUsuń