sobota, 16 kwietnia 2016

"Wstyd"Książka o zagubionej dziewczynie, trudnych emocjach i niezwykłej przeszłości. Ona czuje lęk i wstyd, a on pragnie naprawić cudze błędy. Oboje chcą zmienić swoją sytuację, zrzucić maski i żyć…Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Początkowo fabuła mnie nudziła i z góry wiedziałam jak skończy się ta historia. Zdecydowany minus dla przewidywalnej treści. Poza tym przez dobrą połowę książki ciągnie się temat seksu, co bardzo mnie denerwowało, bo mimo wszystko ludzie nie powinni myśleć tylko o jednym. Książka jest przepełniona opisami głębokich uczuć, co czasami jest bardzo dobrze ukazane, ale czasami przeszkadza w czytaniu.

A gdzie są plusy? Plusem jest bardzo dobrze wykreowana postać głównej bohaterki. Złożona osobowość, zagubiona w świecie, który stał się dla niej piekłem. Nie wie za bardzo komu może ufać, a kto jest jej wrogiem. Momentami akcja stawała się wciągająca, ale były to tylko niewielkie fragmenty… Poza główną bohaterką poznajemy kilku jej przyjaciół i kilku wrogów oraz relacje między nimi. Ukazanie tych relacji, problemów i uczuć to największy plus „Wstydu”. Autorka poruszyła niezwykle ważne problemy takie jak cyberprzemoc, toksyczne związki i wiele sytuacji, w których ludzie wykazują bardzo podobne zachowania. Ta wiedza przydaje się w codziennym życiu i dzięki niej czujemy się komfortowo w poszczególnych sytuacjach.

Czy książka jest schematyczna? Jest. Niestety… Jeżeli czytelnik ma za sobą bardzo dużo książek młodzieżowych to naprawdę nic go nie zaskoczy w tej pozycji. Oczywiście, fabuła jest swego rodzaju oryginalna, ale nie na tyle, żeby nie można było przewidzieć końca. Podejrzewam, że wiele osób nie zgodzi się z moją opinią, bo czytałam bardzo dużo pozytywnych recenzji. Jednak jestem zdania, że książka ta mogła być bardziej złożona, zaskakująca… A takich momentów było niewiele. Poza tym opisy tych najlepszych sytuacji były bardzo okrojone.

Jeżeli lubicie literaturę tego typu to jak najbardziej książka się Wam spodoba. Ale jeżeli macie dość schematów i szukacie czegoś bardziej oryginalnego to nie ma sensu sięgać po tę pozycję. Zdaję sobie sprawę, że moja opinia jest sprzeczna z większością. Nie chcę się kłócić, dlatego zostawiam to z Waszymi przemyśleniami.

5 komentarzy:

 1. Bardzo chciałabym przeczytać tę serię, jednak już jej nigdzie nie mogę znaleźć. :(

  OdpowiedzUsuń
 2. O nie, nienawidzę schematów, zwłaszcza w powieściach młodzieżowych. Nie wiem czy sięgnę, może kiedyś...

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak na razie czytałam tylko Utratę, jednak na pewno będę dalej kontynuować tę serię :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam o tej serii ale jeszcze nie miałam okazji jej przeczytać, może kiedyś...
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytałam jednym tchem dwie poprzednie książki tej serii, ale po "Wstyd" niestety nie miałam jeszcze okazji sięgnąć! :)


  Pozdrawiam,
  http://miedzypolkami-ksiazki.blogspot.com/2016/04/sekretny-swiat-maej-czytelniczki-pytania.html

  OdpowiedzUsuń