poniedziałek, 22 października 2018

"Ojcowie i dzieci" Iwan Turgieniew | Piękna seria wydawnictwa W.A.B.!


"Ojcowie i dzieci" to znakomite studium relacji międzypokoleniowych. Stare idee kontra nowe mody, serce kontra rozum, nihilizm kontra tradycja.

W powieści śledzimy losy dwojga przyjaciół, Arkadiusza Kirsanowa i Eugeniusza Wasiliewicza, którzy wracają po latach w swe rodzinne strony. Nihilista Eugeniusz jest młodym lekarzem, który w pełni poświęca się swojej pracy, z lekceważeniem odnosząc do trwoniącej czas rodziny Kirsanowa.




Iwan Turgieniew jest jednym z przedstawicieli rosyjskiego realizmu krytycznego. Jest to twórca XIX-wieczny zaliczany do klasyków literatury rosyjskiej. Czy warto sięgnąć po jego twórczość?

Ojcowie i dzieci to dzieło mówiące przede wszystkim o konflikcie pokoleń, ale nie tylko. Każdemu kolejnemu pokoleniu wydaje się, że ich rodzice nie mają o niczym pojęcia, nie są w stanie ich zrozumieć i o wszystko się czepiają. Typowa postawa każdego nastolatka, który, jak kot, chadza własnymi ścieżkami i niczym się nie przejmuje, a nierozsądni rodzice nie przeszkodzą mu w spełnianiu swoich życiowych marzeń. Okazuje się, że problemy tego typu dotykały ludzi od zawsze, bez względu na okres historyczny czy pochodzenie.

Dzieło Turgieniewa z pewnością jest ponadczasowe, ponieważ problemy, jakie poruszył są ciągle aktualne i na nowo się o nich dyskutuje. Ojców i dzieci pod pewnym względem porównałabym do Przedwiośnia Żeromskiego, w którym również mamy młodego porywczego bohatera, nieszanującego tego, co ma i zmieniającego swoje zdanie pod wpływem wielu czynników. Rodziców posłuchał na końcu...

Ojcowie i dzieci to również książka, którą można analizować pod kątem politycznym i historycznym, choć oczywiście jest to dużo trudniejsze niż odczytanie podstawowego sensu tej opowieści. Ja w tę tematykę nie chcę wchodzić, ponieważ nie czuję się na tyle pewnie w temacie, żebym mogła się o tym wypowiadać czy dyskutować z innymi czytelnikami. Jednak z pewnością mogę stwierdzić, że Turgieniew nie ograniczył się do jednej płaszczyzny, jaką są konflikty międzypokoleniowe. Czytając Ojców i dzieci docenić można przede wszystkim piękny styl autora, wspaniale wykreowanych bohaterów i wciągającą fabułę. Nie ma się nad czym zastanawiać, tę książkę trzeba po prostu przeczytać! :)


Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu:


3 komentarze:

  1. Ta seria jest faktycznie piękna. Turgieniewa jeszcze nie znam, chyba pora się z nim zapoznać ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa książka. Bardzo ładna szara szara graficzna :)

    Pozdrawiam,
    Książkowa Przystań

    OdpowiedzUsuń