środa, 12 września 2018

"Opowieść o dwóch miastach" Charles Dickens


„Była to najlepsza i najgorsza z epok, wiek rozumu i wiek szaleństwa, czas wiary i czas zwątpienia, okres światła i okres mroków, wiosna pięknych nadziei i zima rozpaczy” – tak rozpoczyna swą niezwykłą „Opowieść o dwóch miastach” Charles Dickens.

Paryż i Londyn w przededniu Wielkiej Rewolucji Francuskiej. W tym burzliwym okresie splatają się losy młodego francuskiego arystokraty, starego lekarza więzionego niesprawiedliwie przez osiemnaście lat w Bastylii, jego córki i angielskiego prawnika. Dramatyczna, przejmująca historia.

Znakomita powieść Charlesa Dickensa, najwybitniejszego przedstawiciela angielskiej powieści społeczno-obyczajowej drugiej połowy XIX wieku.





Opowieść o dwóch miastach to bardzo obszerne dzieło, do którego szykowałam się już od dłuższego czasu. Jest to tytuł figurujący na liście 100 książek, które według BBC należy przeczytać przed śmiercią. I chyba nikt nie ma wątpliwości, że owa lista zawiera naprawdę wartościowe pozycje i każdy powinien je poznać - wcześniej czy później. Już sama obecność dzieła Dickensa na tej liście stanowi wyjątkową zachętę do sięgnięcia po tę powieść.

Charles Dickens tworzył w XIX wieku. Jego powieści od samego początku cieszyły się ogromną popularnością, która trwa do dnia dzisiejszego. Twórczość Dickensa ceni się przede wszystkim za świetne tło społeczne, ciekawie wykreowanych bohaterów i esencję ludzkiej mądrości kryjącej się gdzieś pomiędzy kartami dickensowskich dzieł. Im starszy czytelnik, tym bardziej zdaje sobie sprawę z tego, że Opowieść wigilijna wcale nie jest najlepszym dziełem Dickensa. I w życiu każdego czytelnika interesującego się klasyką, przychodzi moment powrotu do tego genialnego autora. Czy warto? 

Opowieść o dwóch miastach jest powieścią historyczną, która obejmuje lata od 1775 do 1789, a więc mowa tutaj o rewolucji francuskiej. Temat niezwykle ciekawy i bardzo często przewijający się w dziełach literackich czy malarskich, przedstawiany na wiele ciekawych sposobów. Rewolucja francuska stała się bardzo ważnym symbolem wolności i jednocześnie kruchości władzy. Wydarzenia z 1789 roku odbiły się echem na cały świat, a jego odgłos brzmi do dziś. Musiały poruszyć również samego Dickensa, ponieważ poświęcił znaczną część swojego dzieła właśnie na to wydarzenie. Prawda jest taka, że o rewolucji francuskiej można dyskutować godzinami i ciągle odkrywać nowe oblicza tego wydarzenia. Dickens jest w tym przypadku bardzo stronniczy, co łatwo można wyczuć. Opisuje rewolucję krwawo i brutalnie, przy czym ewidentnie znajduje się po stronie pokrzywdzonego ludu, domagającego się wolności. 

Książka Dickensa jest dość przygnębiająca, trudna, nacechowana skrajnymi emocjami... Choć szybko się ją czyta, można się delektować każdym słowem, to jednak czuć psychiczne obciążenie, jakie ciąży na czytelniku. Rzeczywiście - jest to opowieść o dwóch miastach, tj. Londynie i Paryżu. O miastach, które zawsze były uznawane za wspaniałe stolice najwyższej kultury i bogactwa. W oczach Dickensa mieniły się jako miejsca pełne zakłamanych ludzi, ubóstwa, pijaństwa i biedy. Jest to problem, na który uwagę zwróciło mnóstwo pisarzy, jednak ciągle mówimy o tych najwybitniejszych jednostkach, które często nie były doceniane w swoich czasach, a dopiero teraz, po wielu latach, zyskali szacunek w oczach czytelników. Moim skromnym zdaniem, trzeba wykazać się niemałą odwagą, żeby w trudnych czasach pisać o tak kontrowersyjnych rzeczach. Wielki szacunek! 

Nie chciałabym Wam zdradzać zbyt wiele z fabuły, więc raczej tę kwestię pozostawię bez komentarza. Dickens stworzył bohaterów, którzy w pewnym momencie na siebie trafiają, a wszystko co dzieje się wokół nich, na pewno Was zaintryguje. Jeżeli nie zachęciłam Was do tej książki już pierwszym akapitem, to podsumowując powiem tylko jedno: koniecznie sięgnijcie po tę powieść. Nie tylko po to, żeby rozkoszować się literackim kunsztem Dickensa. Nie tylko po to, żeby zabić czas poznając losy bohaterów tej powieści... Sięgnijcie po nią z myślą, że bliżej poznacie pewne fakty historyczne, na temat których wyrobicie sobie własne zdanie, będziecie gotowi do kontrowersyjnych dyskusji, poszerzycie swoje horyzonty i... kto wie? Być może zaczniecie się uczyć historii na serio. :) Polecam Wam szczególnie to wydanie, ponieważ naprawdę zachwyca swoim pięknem i dbałością o każdy szczegół - twarda oprawa, duża czcionka i ilustracje to elementy, które lubi chyba każdy czytelnik. :)


Opowieść o dwóch miastach możecie zakupić w promocyjnej cenie na stronie księgarni Mega Książki: Opowieść o dwóch miastach

Link do księgarni: https://www.megaksiazki.pl/


Za egzemplarz do recenzji dziękuję:


5 komentarzy:

  1. Aktualnie kolekcjonuję kolekcję Charlesa Dickensa :) mam już cztery książki i czekam na kolejne. "Opowieść o dwóch miastach" na pewno się w niej znajdzie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Cóż może kiedyś przeczytam nie mam jeszcze planów odejścia z tego ziemskiego padołu :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Powoli czytam powieści Dickensa, na "Opowieść o dwóch miastach" też na pewno przyjdzie czas ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Cieszę się, że nie zdradzasz zbyt wiele fabuły, ponieważ nie lubię mieć odebranej przyjemności z czytania książki, jeśli się na nią zdecyduję. Przez to, że książka jest raczej smutna jej czytanie pozostawię sobie na późną jesień. ;)

    OdpowiedzUsuń