środa, 11 kwietnia 2018

Lektur ciąg dalszy... :)

Stefan Żeromski to twórca znany z umiejętności wnikliwej i krytycznej analizy realiów społecznych i problemów dotykających rzeczywistości opisywanej w jego utworach. Przedstawiamy Przedwiośnie - jedną z jego najbardziej znanych powieści, w której autor kreśli obrazy rewolucyjnej i porewolucyjnej Rosji oraz Polski w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości.

Na tle zmagań Europy z bolszewizmem i walki skrajnych orientacji politycznych w Polsce tuż po odzyskaniu niepodległości młody bohater, Cezary Baryka, poszukuje drogi do samookreślenia, przeżywa pierwsze doświadczenia miłosne i staje wobec wielu trudnych sytuacji, które zadecydują o tym, jakim człowiekiem się stanie.



"Przedwiośnie" to moim zdaniem prawdziwa perła literatury polskiej, która dumnie prezentuje się w kanonie obowiązkowych lektur szkolnych. O wybitnym talencie Stefana Żeromskiego mogłabym mówić godzinami - jest to jeden z moich ulubionych pisarzy. Jego "Przedwiośnie", z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, będzie w tym roku obowiązywało na Narodowym Czytaniu. Bardzo się z tego powodu cieszę! Również z tej okazji wydawnictwo GREG wznowiło wydanie, więc jest to najlepsza okazja do zaopatrzenia się w tę powieść oraz do ponownego odkrywania tej historii, na nowo. 

Głównym bohaterem powieści jest Cezary Baryka, który jest usytuowany na drugim miejscu mojej czarnej listy bohaterów literackich (na pierwszym jest Zenon Ziembiewicz). Młody Cezary nie docenia tego, co ma i będzie musiał za to słono zapłacić... Historia jego rodziców jest jednym z najpiękniejszych wątków, jakie można w tej książce odnaleźć. Większa część tej historii znajduje się w pierwszych dwóch częściach - "Rodowód" oraz "Szklane domy". 

Kolejna część, "Nawłoć", jest historią idealną dla wszystkich kobiet. Poznajemy trzy młode kobiety, fantastycznie wykreowane! Każda z nich zaintryguje czytelnika, ale moim zdaniem najciekawszą jest Wanda. Sami musicie się przekonać, dlaczego... "Nawłoć" to niesamowicie intrygująca część, w której pojawia się wątek romantyczny, nawiązanie do "Pana Tadeusza", a nawet... zbrodnia! Ponadto, Żeromski bardzo subtelnie kieruje uwagę czytelnika na problem chłopów, którzy są źle traktowani przez szlachtę. 

Jest jeszcze ostatnia część pt. "Wiatr od wschodu", która dotyczy w dużej mierze spraw politycznych. Oczywiście, wszystkie części nierozerwalnie się ze sobą łączą tworząc logiczną, wspaniałą całość.

"Przedwiośnie" to powieść o młodości, wojnie, przyjaźni, miłości, patriotyzmie, rodzinie i nie tylko. Stefan Żeromski jest prawdziwym mistrzem pióra, co widać na każdym kroku. Jeżeli w szkole odpuściliście sobie lekturę "Przedwiośnia", teraz jest najlepszy czas na to, aby nadrobić zaległości. Nie pozostaje mi nic innego, jak gorąco Was zachęcić do sięgnięcia po tę książkę. 





W bonusie pragnę Wam zaprezentować najnowsze wydanie "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.


 "Quo vadis, Domine?". Pytanie, które każdy sobie zadaje na którymś etapie życia. Nie ukrywam, że po "Quo vadis" sięgnęłam późno - i to nawet bardzo późno, ponieważ jest to książka zaliczana do obowiązkowych lektur, a ja przeczytałam ją dopiero teraz. Oczywiście, stało się tak za sprawą wydawnictwa GREG, dzięki któremu możemy cieszyć oko przepięknymi okładkami oraz eleganckimi zdobieniami w środku książki. 

Akcja "Quo vadis" rozgrywa się w Rzymie w czasie panowania Nerona, dokładniej 63 - 69 rok. Głównym wątkiem jest miłość, która ciągle musi walczyć o przetrwanie. Powieść posiada liczne zwroty akcji, co dodatkowo zachęca do lektury i stanowi ciekawe urozmaicenie. Wątkiem historycznym jest tutaj wszystko, co związane z postacią Nerona oraz przedstawienie rzymskiego i społeczeństwa (uwierzcie mi, że to się przyda w swoim czasie na lekcjach historii!). "Quo vadis" to bardzo złożony utwór, posiadający tysiące motywów. Każdy czytelnik znajdzie tutaj coś dla siebie. Wśród wątków znajdziecie między innymi: konflikty wewnętrzne, miłość, śmierć, władza, bunt, przemiana, nadzieja, samobójstwo, szaleństwo. Naprawdę jest z czego wybierać i jest się czym zachwycać. "Quo vadis" to powieść dla starszych czytelników, którzy przygody Stasia i Nel mają już za sobą. :)

Proza Sienkiewicza jest warta poznania i nikt mnie nie przekona, że jest inaczej. Można ją lubić lub nie, ale znać trzeba. Teraz, kiedy każdy może się zaopatrzyć w takie piękne wydania z serii "Kolorowa Klasyka", nie ma już wymówki! :) Piękne szaty graficzne, ozdobne ilustracje i wzory w środku książki oraz wygodna do czytania czcionka - brzmi zachęcająco. Serdecznie polecam! 




Za egzemplarze do recenzji dziękuję wydawnictwu:

8 komentarzy:

  1. Przedwiośnie bardzo lubię i czytałam już nieraz.

    OdpowiedzUsuń
  2. Książki ''Przedwiośnie'' niestety nie czytałam, ale mam w planach nadrobienie lektur. :) ''Quo vadis'' za to przeczytałam i podobała mi się. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jejku, nigdy nie lubiłam lektur :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Fenomenalne wydane Quo Vadis! Aż nie mogę wyjść z podziwu jak pięknie się prezentuje :) To akurat była moja ulubiona szkolna lektura, więc mam do niej wielki sentyment :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Czytałam dwa miesiące temu.
    Te wydania są cudowne <3

    OdpowiedzUsuń
  6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń