poniedziałek, 7 maja 2018

Klasyka literatury dziecięcej w pięknych wydaniach!

Cześć!

Dziś będzie baaardzo długi post z rodzaju recenzji zbiorowych. Uznałam, że nie ma sensu pisać osobno o każdej z tych pozycji, ponieważ są to na tyle głośne i ponadczasowe dzieła, że z pewnością każdy je zna. Moim zadaniem dzisiaj będzie przedstawić Wam nowe wydania tych dzieł oraz odświeżyć podstawowe wiadomości o nich. Serdecznie zapraszam! 



Tytułowy doktor Dolittle początkowo zajmuje się leczeniem ludzi, jednak z czasem staje się weterynarzem. A to wszystko przez jedną gadatliwą papużkę! Seria o doktorze Dolittle liczy sobie łącznie dwanaście powieści i opowiadań, co świadczy nie tylko o niezwykłej literackiej płodności autora, ale również o wyjątkowo ciepłym przyjęciu tych książek przez czytelników. 


Twórczość Hugha Loftinga stanowi dla dzieci nie lada gratkę, bowiem wszystkie zwierzęta przedstawione w książce mówią! Które dziecko nie chciałoby porozmawiać ze swoim pupilem? Oczywiście, dla dorosłych mówienie zwierząt w książce Loftinga stanowi pewnego rodzaju metaforę dotyczącą tego, że między ludźmi a zwierzętami nie ma aż tak wielkich różnic. Każdy człowiek i każde zwierzę potrzebuje odpowiedniej opieki, pomocy i uczucia. Książka Loftinga uczy nas szacunku do każdej żywej istoty i to właśnie ten przekaz jest najlepszym dowodem na ponadczasowość doktora Dolittle. 



"Piotruś Pan i Wendy" nie jest aż tak wiekową powieścią, jak się niektórym wydaje. Początkowo miała być to sztuka teatralna, jednak kilka lat później autor zdecydował się na stworzenie prawdziwej powieści. Ostatecznie książka została wydana w 1911 roku, a więc ponad sto lat temu! Czemu zawdzięcza swoją popularność? 

Przede wszystkim "Piotruś Pan i Wendy" to książka obfitująca w elementy fantastyki, co jest bardzo atrakcyjne dla wszystkich dzieci. Jednak należy wspomnieć, że książka Barriego ma również swoich dorosłych fanów. Dzieje się tak dlatego, że autor poruszył w swoim dziele tematykę dzieciństwa i dorosłości. Tytułowy Piotruś nie chce być dorosły. Ten fakt dosłownie wybiegł poza granice książki i wpisał się już na zawsze do kulturowego dziedzictwa. Wielu psychologów zajmuje się analizą zachowania Piotrusia, gdyż jest to postać naprawdę intrygująca i zdecydowanie warta uwagi. Jeżeli jeszcze nie znacie tej historii, musicie koniecznie nadrobić zaległości! 



"Mały Książę" to już absolutna klasyka, którą koniecznie trzeba znać! Co prawda, książka znajduje się w kanonie lektur szkolnych, jednak prawie żaden uczeń nie jest w stanie całkowicie jej zrozumieć. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem "Mały Książę" ma to do siebie, że za każdym razem odkrywa się go na nowo. Zdecydowanie nie jest to zwykła bajka. 

Myślę, że fenomen "Małego Księcia" polega na tym, że utwór ten porusza wiele bardzo ważnych tematów, między innymi: miłość, przyjaźń, dzieciństwo czy empatia. Są to oklepane motywy, które można znaleźć w większości książek. Jednak w tym przypadku należy zaznaczyć, że Antoine de Saint-Exupery podszedł do tematu całkowicie na świeżo, rzucił inne światło na zagadnienie dorastania do uczuć. 

"Mały Książę" to lektura obowiązkowa dla wszystkich, ale przede wszystkim dla dorosłych! Brzmi absurdalnie? Być może. Jednak nie można zaprzeczyć temu, że autor w swoim utworze przede wszystkim przypomina dorosłym, że oni też kiedyś byli dziećmi. Namawia ich, aby spróbowali lepiej je zrozumieć i dawać tyle pozytywnych uczuć, ile tylko mogą. Piękny przekaz!




Niejeden dorosły na wspomnienie "Przygód Tomka Sawyera" uśmiecha się pod nosem. Jest to bowiem powieść przygodowa, która podoba się zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom. A może nawet tym drugim podoba się bardziej? Tytułowy Tomek to psotny chłopiec, który nie potrafi usiedzieć na jednym miejscu. Każdy dzień stanowi dla niego kolejną szansę na przeżywanie wspaniałych przygód, a chłopiec wykorzystuje ją za każdym razem. 



"Przygody Tomka Sawyera" to lektura obowiązkowa dla wszystkich dzieci, szczególnie teraz - w XXI wieku. Bardzo ubolewam nad smutnym faktem, że większość dzieci nie potrafi się bawić. Wpatrzeni w telefony żyją w wirtualnym świecie, który zazwyczaj wpływa na nich negatywnie. Tymczasem mają możliwość poznania Tomka Sawyera, który udowadnia, że bez nowoczesnych technologii świat jest piękniejszy! Świetna przygodówka, do której pozostaje ogromny sentyment. :)




"Ania z Zielonego Wzgórza" to powieść, która porusza bardzo trudne i bolesne tematy. Jest odpowiednia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jednak ja uważam, że dorosły wyniesie z tej powieści zdecydowanie więcej niż dziecko, które żyjąc w dobrobycie nie potrafi do końca wczuć się w sytuację literackiej bohaterki. Tytułowa Ania Shirley wychowała się w sierocińcu. Trafia przez pomyłkę do domu Cuthbertów i zostaje tam, choć pierwotnie miała zostać odesłana z powrotem. Los był dla Ani okrutny, jednak nasza rudowłosa bohaterka nigdy się nie poddaje. Udowadnia wszystkim, że radość życia jest zawsze pomocna i mile widziana.

Znam bardzo mało osób, którym historia Ani się nie podobała. Zazwyczaj słyszymy opinie, że jest to powieść przełomowa w czytelniczym życiu dziecka, ponieważ wzbudza tak silne emocje, jak żadna inna książka do tej pory. Mogę się z tym zgodzić. Mam nadzieję, że każdy człowiek przeczyta tę książkę i wyniesie z niej to, co najlepsze.





Wydawnictwo Wilga, dzięki któremu miałam okazję zapoznać się ze wznowionymi wydaniami klasyki dziecięcej, sprawiło mi mnóstwo radości! Każda książka z tej serii wygląda naprawdę wyjątkowo. Przepiękna kolorystyka, twarda oprawa, duża czcionka i ilustracje - to wszystko sprawia, że rozpływam się nad tą serią jak czekolada. Zatracam się we własnych wspomnieniach z dzieciństwa, czuję się wzruszona i szczęśliwa, że kolejny raz wróciłam do tych książek. Warto w tym miejscu wspomnieć, że rzadko się zdarza spotkać tak pięknie wydane dzieła w tak niskich cenach. Nigdy nie wspominam na blogu o kwestiach finansowych, jednak jestem zdziwiona, że cena tych utworów nie jest wygórowana. Jak widać, wszystko zachęca do nabycia tych książek! :)





Za całą paczkę wspaniałych przygód serdecznie dziękuję wydawnictwu:



3 komentarze: