niedziela, 28 maja 2017

Kolorowa Klasyka


Kolorowa Klasyka to seria książek zaliczanych do kanonu arcydzieł literatury światowej. Znajdziecie tam nie tylko książki dla młodzieży, ale także dla dzieci. Z tymi utworami większość z Was miała do czynienia w gimnazjum lub szkole średniej. Jednak wszyscy wiemy, że lektury szkolne są nielubiane... Wydawnictwo GREG przygotowało specjalną serię, która być może zachęci do ponownego sięgnięcia po ponadczasową literaturę. Jest to szansa na przekonanie się, czy lektury szkolne naprawdę są takie złe czy to tylko wymysł uczniów. Zapraszam! 

"Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie" jest epopeją, która opowiada o losach dwóch rodów - Sopliców i Horeszków. Stryj Tadeusza zamierza wyswatać go z Zosią Horeszkówną, aby je pogodzić. Niestety, sytuacja jest skomplikowana... Młody Tadeusz nie potrafi do końca zrozumieć swoich uczuć. Wątek miłości, sporu o zamek oraz kwestia niepodległości przeplatają się ze sobą tworząc kompletne ponadczasowe arcydzieło.


Nie ma wątpliwości, że ta lektura powinna być najważniejsza dla każdego Polaka. Kiedy sięgniemy po "Pana Tadeusza" z własnej woli zauważymy, że utwór ten jest naprawdę niesamowity! Wystarczy tylko otworzyć książkę na pierwszej stronie, bo już początkowe wersy wzruszą każdego patriotę. "Pan Tadeusz" składa się z dwunastu ksiąg pisanych trzynastozgłoskowcem (aleksandrynem polskim). Należy wspomnieć, że ta forma była zarezerwowana tylko dla utworów o poważnej tematyce, a więc Mickiewicz sugeruje, że ojczyzna jest najważniejszą wartością dla każdego człowieka. Jest to piękna idea przedstawiona w bardzo oryginalny sposób. Osobiście nie wychodzę z podziwu jak ktoś mógł stworzyć tak obszerny tekst posługując się językiem poezji. Po prostu niesamowite!



"Lalka" Bolesława Prusa to jedna z najobszerniejszych lektur w szkole średniej. Jest to powieść społeczno-obyczajowa uważana za najlepszy utwór tego autora. Już od wielu lat wzrusza zarówno młodszych jak i starszych czytelników. Moim zdaniem każdy powinien znać tę historię, ponieważ jest to polska powieść wszech czasów. Izabela Łęcka i Stanisław Wokulski są bohaterami, których będziecie pamiętać przez całe swoje życie. Z pewnością spodoba Wam się styl pisania autora. Zapewniam, że już po kilku pierwszych stronach powieść wciągnie Was bez reszty. :) Nawet nie zauważycie, kiedy historia dobiegnie końca. Posiadanie egzemplarza "Lalki" w domu, na swojej półce, jest konieczne dla każdego miłośnika klasyki!  






"Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego to wisienka na torcie dla miłośników literatury rosyjskiej. Jest to jedna z moich ulubionych książek. Główny bohater - Rodion Raskolnikow - postanawia zamordować starą lichwiarkę i już od samego początku pojawiają się kolejne problemy, którym musi stawić czoło. Powieść ta jest wielowątkowa, co czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną dla odbiorcy. Znajdziecie tutaj zbrodnię, pijaństwo, miłość i przyjaźń. Zdecydowanie warto ją przeczytać. Zapewniam, że nie pożałujecie czasu, który przeznaczyliście na przeczytanie właśnie tej książki. Lekcje, na których omawiana jest "Zbrodnia i kara", to zawsze jedne z najciekawszych zajęć dla uczniów. Ta lektura podoba się wszystkim, po prostu. :)







"Romeo i Julia" Williama Szekspira to dramat, który (moim zdaniem) zniechęca do tego autora. Miłość dwojga bardzo młodych osób, która skazana jest na porażkę, to temat dość powszechny. Ale nie zapominajmy, że to właśnie Szekspir jest jednym z najważniejszych twórców historii o miłości tragicznej. Każda kolejna miłosna opowieść wzorowana jest na dramacie szekspirowskim! To zobowiązuje czytelników do zapoznania się z treścią tego dramatu. Historia o dwóch zwaśnionych rodach i o miłości skazanej na niepowodzenie jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie! Wszyscy znają głównych bohaterów dramatu. Wy też powinniście! :)








Przedstawiłam Wam ogólne informacje o każdej z lektur. Teraz powiem Wam, dlaczego akurat te wydania są atrakcyjne. 

Wydawnictwo GREG skupia swoją uwagę na lekturach szkolnych, aby przedstawić je w zupełnie innym świetle. Muszę przyznać, że stworzenie Kolorowej Klasyki to świetny pomysł, który zdecydowanie do mnie przemawia. Przykuwające uwagę okładki, pięknie ozdobione strony, wygodna do czytania czcionka oraz kolorowe ilustracje - wszystkie te czynniki sprawiają, że książka staje się atrakcyjna dla odbiorcy. Ze względu na moje problemy wzrokowe jestem zmuszona czytać tylko takie książki, które nie zmęczą moich oczu. Wydania, jakie proponuje GREG, są dla mnie idealną propozycją. Wydaje mi się, że każdy czytelnik zwraca uwagę na estetykę książek i zależy mu na tym, aby jego egzemplarze pięknie prezentowały się na domowej półeczce. Wydawnictwo GREG daje nam propozycję nie do odrzucenia. Z dbałością o najdrobniejsze szczegóły zaprojektowali okładki, na które patrzy się z przyjemnością. Żeby czytelnik nie zniechęcił się już po kilku stronach, środek książek też prezentuje się wspaniale. Znajdziemy tam kolorowe ilustracje oraz zdobienia stron. Myślę, że to pomoże czytelnikowi wyobrazić sobie pewne sytuacje opisane w książkach. Dodatkowym atutem jest to, że książki możecie nabyć w niskiej cenie. Czego chcieć więcej? :) 

Tak prezentuja się różne okładki oraz wnętrza książek: 











8 komentarzy:

 1. Czytałam Pana Tadeusza pięć razy zaczynając i .... nie. Natomiast teraz czytam Lalkę i jestem jak najbardziej ZA. Chociaż Potop też mi się podobał.
  zapraszam do mnie na tag :) pozdrawiam
  http://polecam-goodbook.blogspot.com/2017/05/muzyczny-tag-z-ksiazki-dobre-jak.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Tadek <3 uwielbiam!
  Nie wyobrażam sobie siebie i Lalki, ale może to wydanie wszystko zmieni?

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow! Rewelacyjna seria! Gdybym jeszcze chodziła do szkoły, to może i nawet bym przez "Lalkę" przebrnęła? Chociaż... nigdy nie jest za późno! Mogę zrobić to nawet teraz. "Pana Tadeusza" przeczytałam z przyjemnością, "Zbrodnia i kara" bardzo mi się podobała, a "Romeo i Julia" pamiętam, że jacyś tacy nieciekawi byli dla mnie.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli chodzi o Szekspira to serdecznie polecam inne tragedie tego autora. Moją ulubioną jest "Otello". :)

   Usuń
 4. Niedawno czytałam "Lalkę" w tej bogato ilustrowanej i kolorowej odsłonie, bardzo przyjemne zaczytanie. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne wydania!
  Pozdrawiam. ❤❤❤
  http://nie-oceniam-po-okladkach.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem typem osoby, która lektury szkolne czytała z zamiłowaniem, jednak wiecznie brakowało mi w roku szkolnym czasu, żeby poświecić im wystarczająco dużo czasu. Skusiłabym się na te wydanie.


  Dawno nie było mnie w blogosferze, więc przypominam kim i skąd jestem: http://kruczegniazdo94.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne te wydania. :) Prawda jest taka, że klasyka to podstawa i jest naprawdę godna uwagi.
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie .:)

  OdpowiedzUsuń