sobota, 2 kwietnia 2016

Całkiem skomplikowana historia...Książka opowiada o piętnastoletnim Craigu, który ma ogromne ambicje – chce być najlepszy. Jego życie to ciągła walka z samym sobą, która nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Chłopak nie jest w stanie udźwignąć wyzwań, jakie stawia przed nim życie. Jak sobie z tym wszystkim poradzi?Główny bohater to dość barwna osobowość, która nieraz zaskoczy czytelnika. Poznajemy kolejnego szaleńca; chłopaka, który rzadko wpada w kłopoty, ale kiedy już to zrobi – ciężko jest go stamtąd wyciągnąć. Craig to na pozór zwykły chłopak, który posiada rodziców, młodszą siostrę i najlepszego przyjaciela. Jego życie od samego początku było pełne zakazów. Craig wyznaczył sobie cel, który chciał osiągnąć za wszelką cenę. Niestety,  kłopoty zaczynają się pojawiać w najmniej oczekiwanym momencie.

W życiu chłopaka zaczynają dominować imprezy, narkotyki i inne zabawy, które uniemożliwiają mu bycie najlepszym. Pojawia się frustracja, a potem jeszcze więcej problemów. W końcu główny bohater trafia do szpitala psychiatrycznego. Ten motyw najbardziej mi się spodobał, ponieważ od razu skojarzyłam go z „Lotem nad kukułczym gniazdem”. Sam autor w pewnym momencie powołał się na ten film. ;)

Fabuła książki nie jest skomplikowana, ale za to wciągająca. Przygody głównego bohatera i jego niesamowicie różnorodne myśli oraz silne emocje wpływają na czytelnika. Myślę, że Craig to największa zaleta tej książki. Chociaż uważam, że autor powinien „dać” mu więcej niż piętnaście lat… Żaden piętnastolatek nie jest na tyle dojrzały, żeby myśleć i zachowywać się tak jak Craig. Ale jest to drobny minus. ;)

Czego możecie się spodziewać po tej książce? Przede wszystkim trudnych tematów i problemów oraz propozycji rozwiązania ich. Craig z pewnością nie jest w stanie sam sobie poradzić ze swoim życiem. Czytelnik ma okazję zapoznać się z osobą, która ma nietypowe problemy i zobaczyć, jak taka osoba funkcjonuje w społeczeństwie. Na pewno zmusza to do myślenia na temat tolerancji i zrozumienia pewnego zachowania.

Wspaniale było czytać o tym, jak Craig odbiera świat i ludzi. Problemy, z jakimi zmagał się nastolatek, nie są jedynym tematem powieści. W międzyczasie poznajemy kilka innych ciekawych bohaterów, którzy umilą nam spędzanie czasu przy tej lekturze. Całość jest przyprawiona humorem – nieraz parsknęłam śmiechem czytając dialogi bohaterów. ;) Książka zdecydowanie godna polecenia, bez względu na to jaki macie nastrój – warto po nią sięgnąć. A do lektury dorzucić sobie film pt. „Lot nad kukułczym gniazdem”, aby w pełni wejść w klimat szpitali psychiatrycznych i przebywających tam ludzi. ;)

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu HarperCollins. ;)

5 komentarzy:

 1. Coś dla mnie :) Na pewno kiedyś przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam ją już na swojej półce i niedługo zabieram się za czytanie :). Czuję, że przypadnie mi do gustu :*

  OdpowiedzUsuń
 3. To zdecydowanie moje klimaty :D Jeszcze taka zachęcająca recenzja... Na pewno po nią sięgnę :)

  Pozdrawiam, http://zksiazkawkieszeni.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapewne kiedyś sięgnę po tę pozycję, bo jest w moich klimatach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię sięgać po książki, które poruszają nieco trudniejsze tematy, więc myślę, że ta historia również przypadnie mi do gustu ;)

  OdpowiedzUsuń