sobota, 19 września 2015

"Ostatnie dni Królika"„Ostatnie dni Królika” to powieść obyczajowa, która mówi o ostatnich dniach tytułowego Królika, czyli czterdziestoletniej Mii. Jej kilkuletnia walka z rakiem dobiega końca. Rodzina Mii ciągle poszukuje cudownego lekarstwa, ale z czasem zaczynają tracić nadzieję. Przygotowują się do śmierci jednego z członków rodziny.Książka przede wszystkim pokazuje różne sposoby radzenia sobie z rodzinną tragedią. Bohaterowie przedstawieni w powieści mają niezwykle bogate osobowości. Każdy z nich wybrał inną drogę życiową, kieruje się innymi wartościami i różnie okazuje swoje uczucia.

Bardzo ciekawą kwestią są relacje rodzinne. Jakie były kiedyś, a jakie są teraz? Co wpłynęło na ich zmianę? Warto zwrócić na to uwagę.

Forma książki jest oryginalna. Powieść dzieli się na dni i wspomnienia poszczególnych bohaterów, co odbiega od schematów. Na szczęście nie ma przerostu formy nad treścią ;)

Dojrzałość emocjonalna postaci sprawia, że młody człowiek poznaje problemy świata dorosłych. Zarówno młodzi jak i starsi odbiorcy powieści znajdą w niej coś dla siebie.

Słowa na okładce książki są jak najbardziej adekwatne do jej treści. Zgadzam się z opinią, że jest to „emocjonalny rollercoaster”, ponieważ w ciągu kilkunastu minut czytelnik może głośno się śmiać, a następnie ocierać łzy z twarzy.

Jedyną wadą tej powieści są liczne bluźnierstwa. W wielu sytuacjach są one jak najbardziej uzasadnione, ale co za dużo to niezdrowo. Być może autorka właśnie w ten sposób chciała wyrazić pewne uczucia i trzymać się współczesnego świata, w którym brzydkich słów nie brakuje.

Podsumowując, „Ostatnie dni Królika” to zdecydowanie piękna, wzruszająca powieść o tym, jak radzić sobie z przeszkodami. Jest oryginalna, ciekawa, zabawna i pouczająca. Można ją „pochłonąć” od razu. Ułatwia to wygodna, duża czcionka. Przy okazji czytelnik może choć na chwilę zatrzymać się i zastanowić, czy jego życie faktycznie jest pełne problemów, czy tylko on sam je sobie stwarza.

Polecam i czekam na opinie ;)

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu HarperCollins ;)

Przypominam o konkursie książkowym!  KONKURS
 16 komentarzy:

 1. Brzmi bardzo ciekawie :D
  Zapisana do listy książek któe koniecznie muszę przeczytać :)
  Pozdrawiam :)
  http://coraciemnosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak czytałam Twoją recenzję to od razu skojarzyło mi się z książką "Oskar i Pani Róża" Myślę, że przeczytam 'Ostatnie dni królika' , zachęciłaś mnie ^^
  Pozdrawiam,
  pozeram-ksiazki-jak-ciasteczka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie niedawno dostałam tą książkę i dzisiaj mam zamiar ją zacząć czytać! :)
  http://skrytaksiazka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Wezmę tytuł pod uwagę.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem ciekawa tej powieści, na stronie wydawnictwa przeczytałam darmowy fragment i powiem ci, że jak na razie powieść zrobiła na mnie duże wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niedługo zabieram się za czytanie:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zaciekawilas mnie !! Myślę że warto sięgnąć po tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Po przeczytaniu Twojej recenzji już wiem, jaka książka wyląduje w moim koszyku przy kolejnych zakupach :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Na razie robię sobie przerwę od obyczajówek, ale jeśli tylko będę miała na jakąś ochotę, to sięgnę po "Ostatnie dni królika" ;)
  http://alejaczytelnika.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. O! Moje klimaty :) Nie słyszałam o tej książce, ale bardzo zachęciłaś mnie do sięgnięcia po nią. Z pewnością przeczytam :)
  Pozdrawiam, Lekturia

  OdpowiedzUsuń
 11. Nigdy nie słyszałam o tej pozycji. Wydaje się być naprawdę dobrą powieścią, i z przyjemnością po nią sięgnę!

  Bardzo fajny blog :) Daję do obserwowanych!

  Pozdrawiam, i zapraszam do nas:*
  http://trioreviews.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Słyszałam już o tej książce, ale nie czytałam, więc chyba czas to zmienić

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam tego typu historię, więc mam nadzieję, że ta również mi się spodoba :).

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie przepadam za obyczajówkami :) Zamykają mi się przy nich oczy :)
  http://ksiazkomania-recenzje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 15. Naprawdę bardzo, bardzo mnie do tej książki zachęciłaś! :D Już dodaję do listy "Chcę przeczytać" i mam nadzieję, że sięgnę po nią już niedługo! :D

  ocean-slow.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń