czwartek, 20 czerwca 2019

Cykl o Emilii Przecinek

Cześć Kochani!

Dziś przedstawię Wam autorkę, której książki odkryłam całkiem niedawno i od samego początku mnie oczarowały! Zapraszam. :)
Granat poproszę! należy do popularnego od jakiegoś czasu podgatunku, który nosi miano komedii kryminalnej, a po który sięgam od niedawna. Wiedziałam, że książki o tej tematyce cieszą się popularnością, ale jakoś nie mogłam sobie wyobrazić połączenia komedii z kryminałem, toteż do tej pory raczej unikałam tej literatury. Jednak Olga Rudnicka ostatecznie udowodniła mi, że ten miszmasz jest naprawdę wybuchowy! 

Główną bohaterką cyklu jest Emilia Przecinek, trzydziestodziewięcioletnia autorka powieści dla kobiet, mająca na głowie dwójkę nastoletnich dzieci, męża Cezarego, matkę oraz teściową. Pewnego dnia Cezary postanawia zostawić Emilię i zacząć szczęśliwe nowe życie z kochanką u boku. Akcja nagle nabiera tempa, kiedy kochanka Cezarego zostaje znaleziona martwa, bank domaga się spłaty potężnego kredytu, a sam Cezary zaczyna mieć ogromne problemy związane z jego brudnymi interesami...

Nie da się ukryć, że najlepszymi postaciami w tym cyklu są Adela i Jadwiga! Dwie babcie o ostrym języku, wybuchowym temperamencie i wspaniałym poczuciu humoru. Sama Emilia również jest przesympatyczną postacią, którą z pewnością pokochacie. A nawet jeżeli nie, to Adela i Jadwiga po prostu muszą przypaść Wam do gustu! Nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej. :) 

Książki Olgi Rudnickiej są pełne wspaniałego humoru! Za każdym razem poprawiają mi nastrój i sprawiają, że w momencie zapominam o wszystkich swoich drobnych troskach. Wszyscy bohaterowie od razu przypadli mi do gustu, wbili się w pamięć i na pewno szybko z niej nie wyjdą. Pokochałam wszystkie trzy pokolenia, które zostały przedstawione w tym cyklu, tj. babcie Adelę i Jadwigę, samą Emilię oraz jej dzieci - Kropkę i Kropeczka. Każda z tych postaci jest bardzo charakterystyczna, świetnie wykreowana, każda z nich ma coś do powiedzenia w tym cyklu, co sprawia, że całość wygląda naprawdę wiarygodnie i po prostu ciekawie. Nawet najbardziej wybredny czytelnik znajdzie tutaj postać, którą polubi.

O ile w pierwszym tomie cała akcja dotycząca zawiłości kryminalnych była dość prosta i do przewidzenia, tak drugi tom zdecydowanie nadrabia. W Życiu na wynos wszystko jest o wiele bardziej skomplikowane, zawiłe i ciekawsze. Odniosłam również wrażenie, że autorka nieco poprawiła swój warsztat. Drugi tom czytało mi się o wiele lepiej. Z przyjemnością i radością powróciłam do tych wspaniałych bohaterów, absurdalnych i przekomicznych scen oraz błyskotliwych dialogów. Jestem naprawdę zaskoczona, że można mieć aż taki ubaw przy tego typu książkach! :)

Olga Rudnicka bardzo szybko skradła moje serce. Jej książki polecam wszystkim osobom, które mają choć trochę dystansu do świata oraz do siebie samego. Choć cykl o Emilii Przecinek wypożyczyłam z biblioteki, to jednak bardzo poważnie zastanawiam się nad zakupem tych książek, ponieważ mam silne przeczucie, że niejednokrotnie będę chciała do nich wrócić. Cykl ten spodoba się z pewnością wszystkim kobietom od 17 do 117 lat! Autorka zadbała o to, żeby naprawdę każdy znalazł tu coś dla siebie i wyszło to naprawdę świetnie. Całość oceniam bardzo pozytywnie, jestem mile zaskoczona i na pewno będę polować na pozostałe książki tej autorki. Serdecznie polecam! 

Dajcie znać, czy znacie twórczość Olgi Rudnickiej, a jeżeli nie - czy zamierzacie się nią zainteresować? :)

4 komentarze:

  1. Twórczość autorki jeszcze przede mną, ale to tylko kwestia czasu. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię komedie kryminalne, ale autorki jeszcze nie poznałam , myślę, że czas to nadrobić.

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytałam już kiedyś jedną książkę autorki (pamiętam, że miała taką ciemną okładkę) i naprawdę dobrze się przy niej bawiłam. Przypadł mi do gustu jej styl, więc na pewno chciałabym jeszcze dać jej w przyszłości wiele szans :)

    OdpowiedzUsuń