poniedziałek, 16 stycznia 2017

"Persona. Zbiór dramatów" - Konrad Sikora

Hej!

Dzisiaj mam dla Was recenzję zbioru dramatów autora, który już kiedyś się tutaj pojawił. Mowa oczywiście o Konradzie Sikorze. Tym razem przedstawię Wam zbiór dramatów, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.Tym razem zamierzam nieco inaczej napisać tę recenzję. Nie będę odnosić się do każdego dramatu z osobna. Napiszę Wam o tym, który najbardziej mi się spodobał. ;)

Moim ulubionym dramatem okazała się "Persona" (tak, jest to również tytuł zbioru :)). "Persona" opowiada o trudnych relacjach między synem a matką. Matka jest uzależniona od alkoholu, co jest powodem wielu konfliktów między domownikami. Syn nie jest w stanie wytrzymać sytuacji, jaka panuje w domu. Jego przyjaciółka stara się ze wszystkich sił pomóc mu przetrwać w tym "bagnie". Cała sytuacja okazała się być tragiczna. 

Dlaczego właśnie ten dramat spodobał mi się najbardziej? Myślę, że odpowiedzią jest tematyka tego krótkiego utworu. Konrad Sikora ukazał tutaj jedną z największych ludzkich wad. Jednocześnie pokazał jak powinno się żyć według Bożych przykazań. Poza tym emocje, jakie odczuwał główny bohater tego dramatu są dla mnie niesamowitą sprawą. Jak człowiek radzi sobie w obliczu takiego problemu, jakim jest nałóg? I to wśród najbliższych osób... Autor zwrócił uwagę na to jak ważne jest wsparcie przyjaciół i okazanie współczucia. 

Jak jeszcze mogę Was zachęcić do sięgnięcia po tę książkę? W jednym z dramatów dopatrzyłam się pewnego ciekawego nawiązania do twórczości Franciszka Karpińskiego. Nie będę mówić o jaki utwór chodzi. Dla mnie takie nawiązanie to zdecydowany plus dla autora, ponieważ utwór znacznie zyskuje na swej wartości. 

Podsumowując, zachęcam wszystkich miłośników dramatów do sięgnięcia po ten zbiór. 
A poniżej publikuję poszczególne tytuły dramatów (może coś komuś wpadnie w oko): 

1. "Jak się narodził Chrystus, czyli jasełka"
2. "Władza moja, nie jego - odwieczny spór"
3. "Persona"
4. "Sprzecznica - drama długa"
5. "...śmierć do niego przemówiła..."
6. "Listy młodej damy"
7. "Nie zapomnij o mnie" 

Do każdego dramatu jest nota autorska, w której Konrad wyjaśnia (mówiąc kolokwialnie) o co chodzi. :)

Za egzemplarz dziękuję autorowi. 

2 komentarze:

 1. Wydaje się być ciekawą pozycją. Chętnie bym przeczytała :)

  Zapraszam :)
  https://karolina-czyta.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. http://www.pangrodzki.pl - blog artysty, pisarza

  Zobacz moją nową książkę science-fiction i muzykę techno oraz obrazy olejne na płótnie.

  OdpowiedzUsuń