poniedziałek, 24 października 2016

Powrót do przeszłości - historia samowolnej cesarzowej

Sisi jest od piętnastu lat żoną Franciszka Józefa, cesarza Austro-Węgier. Kiedyś naiwna i nieśmiała, teraz to pewna swych racji i wyborów kobieta, matka następcy tronu. Poddani ją kochają, krytycy i wrogowie niechętnie przyznają, że sprawdziła się w roli cesarzowej. Jednak jej rosnące wpływy są dla wielu solą w oku. A chociaż w Wiedniu szampan leje się strumieniami i co wieczór rozbrzmiewają melodyjne walce, dwór Habsburgów to przede wszystkim pole bitwy – o władzę i majątek. Wielu marzy, by coraz bardziej niezależna cesarzowa popełniła taki błąd, który na zawsze odsunie ją od tronu.


Tym razem swoją wypowiedź zacznę od oceny okładki. Jest niesamowita! Pięknie dobrane kolory, barwy królewskie, ozdobny napis i wspaniała fryzura cesarzowej - okładka idealna! Wstyd się przyznać, ale właśnie ta okładka głównie przyciągnęła moją uwagę. :)

Znowu mamy do czynienia z powieścią historyczną od wydawnictwa HarperCollins i po raz kolejny trzeba przyznać, że autorka przeszła samą siebie. Ale o tym za chwilę... Najpierw chcę zaznaczyć, że powieści historyczne nie gryzą. To nie jest styl pisania Sienkiewicza czy Prusa. Ta lektura to zwykła książka, napisana jak każda inna. Z taką różnicą, że opowiada o wydarzeniach historycznych. Więc nie ma co się bać ani stronić od tego rodzaju literatury. Jest naprawdę wartościowa i lekka do czytania.

Co mi się podobało? Chyba wszystko. Zaczynając od okładki, przez fabułę po bohaterów. Oczywiście, autorka ściśle trzymała się faktów historycznych. Z niesamowitą lekkością opisywała życie cesarzowej Sisi. Odniosła się nie tylko do suchych wydarzeń, ale także do ciekawostek o samej cesarzowej czy jej mężu. 

Lektura ta poszerzy Waszą wiedzę z zakresu historii, literatury, a nawet geografii. Przy tej książce można spędzić miło czas, a przy okazji dowiedzieć się mnóstwa cennych informacji. Po przeczytaniu tej książki jestem naprawdę bardzo mocno zafascynowana postacią Sisi i uważam, że większość czytelników tak zareaguje. Żeby Was zachęcić opublikuję tutaj wiersz ulubionego poety cesarzowej:

Była piękna jak błysk fali
Wydobytej z wód głębiny.
Ale inny dziś całuje
Białą szyjkę mej dziewczyny.

Serce! które umiesz cierpieć,
Strasznej zemsty rzuć miecz krwawy!
Przebacz wszystko zalotnicy,

Przebacz wszystkie złe jej sprawy.

Mam nadzieję, że zachęci Was to do samodzielnego zagłębiania się w życie cesarzowej i jej rodziny. Uważam, że warto przeczytać tę książkę, dowiedzieć się czegoś więcej i... cieszyć się z lektury. Miłego czytania! :)

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawnictwu:

4 komentarze:

 1. mam w planach, ale najpierw pierwsza część. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem świeżo po lekturze i książka bardzo przypadła mi do gustu. Uwielbiam historię Sisi i jej rodziny, niezwykle wciągająca powieść. Pozdrawiam! :)

  www.majuskula.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Wow, ciekawa recenzja, książka też się zapowiada nieźle.
  Myślę, że chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń